Вучић: Тражио сам подршку Казахстана у области нуклеарне енергије

Foto: tanjug.rs

Подели:

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Астани да је од званичника Казахстана тражио помоћ и подршку те земље у области нуклеарне енергије истичући да је важно да држава има довољно енергије, као и да Казахстан планира изградњу три нуклеарне електране.

Вучић је рекао да Казахстан има много уранијума, да има и галијума и да не чуди што су, како је рекао, Американци инсистирали на сарадњи са том земљом.

– Казахстан има резерви угља за наредних 250 година. Они не причају о чистој, већ причају о томе да имају енергију. Постоје разни филтери који се користе да бисте смањили загађење, али је важно да имате довољно енергије, рекао је Вучић новинарима у Астани. Навео је да Казахстан планира да гради три нуклеарне електране, једну са руским Росатомом, другу са ЦННЦ из Кине, а трећу са неким са запада.

– Једна електрана је од једног гигавата, друга од 1200 мегавата, а трећа ће бити нека са запада, да ли ће то да буде Вестингхаус или ЕДФ, заједно са Корејцима… Они ће са три различите компаније да раде. И сад бирају, гледају какви су услови, рекао је Вучић. Навео је да је тражио помоћ и подршку Казахстана у тој области и да се виде који су најбољи услови када је реч о односу цене и квалитета.

– Нуклеарна енергија је чиста енергија, дакле са тим проблема никаквих нема, али су нам потребни људи. И опет долазимо до људи којих немамо. Они се граниче и са Русијом и са Кином, и једно, на дохват руке су им, а ми ништа од тога, рекао је Вучић. Навео је и да ће у том контексту били веома важна посета представника компаније ЕДФ из Француске који ће 16. и 17.марта бити у Србији.

– Нема много људи, занатлија који могу то да спроведу у дело на европском континенту.  Знање имају, сад видећемо како ћемо са ЕДФ-ом да решавамо те проблеме. Али то је за нас од великог значаја, рекао је Вучић. На питање да ли је са председником Казахстана разговарао о Експу 2027 и да ли му је поделио искуства те земље која је била домаћин Експа 2017.године, Вучић је рекао да је у Астану долазио више пута, и непосредно после одржавања Експа и да се уверио како је Експо изградио тај град.

– Астана је имала десет булевара, не рачунајући стари део града. Овде у околини је неколико експоната и великих грађевинских подухвата, које су изграђени током специјализованог Експа 2017. године. Данас у овом граду имате дупло више становника него у то време. Овде су дивно изградили град, изузетно правилно, узимали најбоље искуство из целог света, тешко да ми то можемо да стигнемо у грађевинском смислу, али и за нас ће то много значити, чак су и Хрвати то признали. Наша земља ће имати другачије лице, рекао је Вучић. Говорећи о значају Ордена златног орла којим је одликован у Казахстану, Вучић је рекао да је то највиши орден који казахстански председник и држава додељују и истакао да је поносан и да му је велика част што је заслужио то одликовање.

– И не само због развијања нашег међусобног пријатељства, већ и због начина на који сам чувао интересе своје земље у не лаким тренуцима, неретко ходам по жици. Понекад се то боље и јасније види са стране. Некад је, кад сте сувише близу, поглед замућен, па не можете све да препознате. Захвалио сам председнику Токајеву и људима у Казахстану што су то препознали. То је орден који јесам ја лично добио, суштински га је добила држава Србија и то не бих могао без грађана, зато су заслужни грађани Србије, рекао је Вучић.

tanjug.rs