Поводом обележавања 20 година рада Националне алијансе за локални економски развој, у Београду је јуче одржана Скупштина НАЛЕД-а, када је представљен Стратешки план развоја до 2030. године и нови састав чланова Управног и Надзорног одбора.
Након што је три пута узастопно био члан Управног одбора, градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић сада је изабран за члана Надзорног одбора НАЛЕД-а.

Осим њега, чланови тог одбора, који ће се у наредне четири године старати о законитости рада асоцијације, чиниће Никола Вулетић (Unicredit Bank), Маја Микић (AIK Bank), Никола Дедовић (Metropol Palace) и Урош Милосављевић (KPMG). У том петочланом саставу једино је градоначелник Цветановић представник локалне самоуправе.
ЈАКА И ИНОВАТИВНА ПРИВРЕДА НА ТРЖИШТУ ЕУ И РЕГИОНА
Нова реформска агенда и циљеви до 2030. године обухватају јаку и иновативну привреду, конкурентну на тржишту ЕУ и региона. То је кључ бољег живота грађана Србије. Стратешки план развоја скуп је готово 200 мера и активности за подршку реформама и развоју домаће привреде.
Како је у јучерашњем обраћању истакла извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић, визија је да се изгради одговорно друштво засновано на знању и европским вредностима, у којем ефикасне институције, конкурентна привреда и ангажовани грађани доприносе одрживом развоју, просперитету локалне заједнице и бољем животу за све.
– Нова стратегија НАЛЕД-а фокусирана је на интеграцију домаће привреде у тржиште ЕУ, односно јачање капацитета наших предузећа да развијају иновације и послују у складу са европским стандардима, што значи виши квалитет производа, већу заштиту животне средине и права радника, уз већи извоз. Круна наших залагања у области предузетништва и иновација стигла је крајем прошле године кроз признање Европске уније, када смо постали „EIT hub“ за Србију – национална контакт тачка Европског института за иновације и технологију. У току је и оснивање првог „ESG huba“ за мала и средња предузећа уз подршку Владе Шведске, навела је Јовановић.
Амбасадор Европске уније у Србији Андреас фон Бекерат честитао је НАЛЕД-у две деценије непроцењивог доприноса економском развоју.
– Србија има снажне макроекономске основе и показала је отпорност на глобалне шокове, али је за наставак раста потребан нови талас реформи усмерен на конкурентност, инвестиције и прилагодљивост. Будући развој и дубља интеграција у ЕУ зависиће од усклађивања са стандардима ЕУ у области владавине права, управљања, зелене и дигиталне транзиције и унапређења пословног окружења.
Ново, 18. издање Сиве књиге доноси 100 нових препорука Влади и институцијама Србије за смањење бирократије и унапређење услова пословања. Чак 22 препоруке носе ЕУ беџ, због њиховог нарочитог значаја за европске интеграције Србије. У оквиру пројекта „Снажне и важне“, уз подршку Британске амбасаде, ове године су први пут истакнуте и родно сензитивне препоруке.
Издвојили смо 10 приоритета за наредну годину, а наши чланови су кроз анкету изгласали стављање лека на листу, дигитализацију личних података и упис старих предмета у катастар као најважније. Ту су још препоруке које се тичу опорезивања паушалаца, флексибилног и сезонског рада, еКартона, зеленог фонда, депозитног система, трговине и парафискала, рекао је досадашњи председник Управног одбора НАЛЕД-а Владислав Цветковић.
И председница Народне скупштине и некадашња председница Управног одбора НАЛЕД-а Ана Брнабић присуствовала је овом догађају, када је поручила да ову асоцијацију доживљава као своју кућу.
– Од оснивања, водила нас је визија да направимо јединствену организацију која ће окупљати привреду, државу и цивилни сектор око заједничких реформи. НАЛЕД је увек гурао напред, није одустајао ни када је било тешко, а највећа вредност је што су остали објективни и посвећени дијалогу. Управо та енергија била је покретач бројних промена, рекла је Брнабић.
НАЛЕД СТРЕЛА
Овом приликом традиционално је додељено и признање „НАЛЕД стрела“, и то представницима међународне заједнице за допринос економском развоју Србије.
Прво признање припало је Ани Шарлот Малм, шефици развојне сарадње Амбасаде Краљевине Шведске у Србији, за допринос ЕУ интеграцијама Србије кроз промоцију “ЕСГ” принципа, развој културе дијалога и размене искустава и најбољих пракси између домаћих и шведских институција и привреде. Она се залагала и за социјалну одговорност у пословању, развој регенеративне пољопривреде, одрживе енергетике и социјалног предузетништва.
Њ. Е. Едвард Фергусон, британски амбасадор у Србији, такође је добитник НАЛЕД стреле за континуирану подршку реформском процесу и јавно-приватном дијалогу. Посебан допринос дао је оснаживању женског предузетништва и промоцији родне равноправности кроз пројекат „Снажне и важне“.
У сарадњи са НАЛЕД-ом и Етно мрежом подржао је очување културног наслеђа Србије и видљивост жена које се баве рукотворинама у руралним крајевима.
novi.gradleskovac.org
















