Центар за симулациону медицину на Медицинском факултету у Нишу постао је једно од најважнијих места за обуку будућих лекара, али и запослених који свакодневно раде са децом и одраслима којима је подршка неопходна.
Поред студената медицине, стоматологије и других здравствених струка, обуку сада пролазе и лични пратиоци и персонални асистенти из Установе „Мара“.
На савременим симулационим луткама беба, деце и одраслих полазници уче како да реагују у првим, пресудним минутима – када дете прогута страни предмет, када дође до гушења, епи-напада, срчаног застоја или ситуације у којој је неопходно започети реанимацију док не стигне Хитна помоћ.
Према речима проф. др Весне Марјановић са Медицинског факултета, оваква едукација од великог је значаја не само за будуће лекаре, већ и за људе који немају медицинско образовање, а могу се наћи у ситуацији да некоме спасу живот. Посебно се вежбају основне мере реанимације и Хајмлихов маневар, који може бити пресудан када се страно тело нађе у дисајном путу.
Значај обуке потврђују и подаци да могућност преживљавања особе код срчаног застоја, уколико је присутна особа обучена за пружање прве помоћи, може да порасте и до 40 одсто, док без оваквих знања пада на око 10 одсто.
Директорка Установе „Мара“ Милијана Станковић истиче да та установа тренутно има 190 личних пратилаца и 50 персоналних асистената, који ће свакодневно, по три сата, вежбати у Центру за симулациону медицину.
Како наводи, циљ је да пратиоци и асистенти буду сигурнији у свом раду, да на време препознају кризну ситуацију и правилно реагују док не стигне медицинска помоћ.
План је да Центар за симулациону медицину прерасте у Регионални центар за симулациону медицину југоисточне Србије, где ће се, осим кардиопулмоналне реанимације, радити и обуке за постављање венских путева, торакалну дренажу, симулацију порођаја и основе лапароскопске хирургије.
Милена Терзић, nistv.rs