ОД ДАНАС НОВИ РЕЖИМ У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ: Мењају се правила уласка због огромних гужви пред појасом Богородице

Foto: TANJUG/ ANA PAUNKOVIĆ/ bg

Подели:

У Храму Светог Саве уведена су нова правила уласка како би се олакшао приступ верницима.

Велики број верника и даље, у непрегледним колонама, чека да се поклони појасу Пресвете Богородице у Храму Светог Саве.

Према незваничним сазњима, до сада је подељено око 200.000 трачица, од 300.000 колико је стигло у Србију.

Због великог интересовања верника, игуман манастира Ватопед, одлучио је да продужи останак појаса и да он у Београду буде до 5. јуна.

Свештеник Бошко Савић каже да нико није очекивао оволико верника , али и да ће се Србија овако ујединити.

Нова правила уласка

– Долазе људи из целе Србије, али и региона. Мирно и достојанствено чекају да целивају појас Пресвете Богородице. Данас се чини да су редови мањи, јер смо одлучили да сви улазе на један улаз. На посебан могу само деца али без осталих чланова породице, јер је то стварало гужве. Са једним дететом уђе неколико њих. Такође, увели смо и дежурства Храма 24 часа дневно. После 7 векова смо донели светињу у наш град и хвала за ту част, рекао је свештеник Савић за Информер.

Према његовим речима, већ даним колона се свако мало креће по пар корака, а међу верницима владају мир и тишина, док умор нико не осећа. Ред се помера „ћутке“, а појас целивају и стари и млади, али и најмлађи, међу којима је и велики број беба.

Синоћ се чекало од 3 до 10 сати, док се јутрос, ко је поранио, причају грађани, чекало у неким тренуцима и по сат времена.

Реликвија у Храму на Врачару до 5. јуна

Подсетимо, појас Пресвете Богородице стигао је у Београд 20. маја, дан пре Спасовданске литије. Појас се налази у Храму Светог Саве на Врачару, где хиљаде верника даноноћно чека у реду како би се поклонили овој светињи. Због великог интересовања верног народа, а на иницијативу патријарха, боравак ове реликвије у Србији продужен је два пута – до 5. јуна.

Из СПЦ је саопштено да ће сав прилог који је верни народ оставио током поклоњења светињи у храму Светог Саве, по одлуци патријарха Порфирија, бити усмерен за помоћ српским породицама на Косову и Метохији.

 

k1/nsuzivo.rs