(ФОТО) Састанак министра Гашића са министром националне одбране Анголе Амаралом

Foto: mod.gov.rs

Подели:

Министар одбране Братислав Гашић састао се данас, у Палати Србија у Београду, са министром националне одбране, бораца и ветерана отаџбине Републике Анголе Лусиуом Гонсалвешом ду Амаралом.

Министар Гашић изразио је задовољство због првог сусрета и разговора са новоименованим министром одбране Анголе. Он је истакао уверење да ће именовање Амарала на ову високу и одговорну дужност допринети даљем развоју сарадње у области одбране, као и унапређењу укупних односа две земље.

Том приликом, министар Гашић нагласио је значај рада Заједничког комитета за сарадњу у области одбране у претходном периоду, као и уверење да ће одлуке донете током наредних заседања бити од великог значаја за даље унапређење сарадње.

Министар Гашић истакао је опредељење Републике Србије да се сарадња у области одбране унапређује кроз војноекономску и војноибразовну сарадњу, а посебно је нагласио могућност унапређења војно-техничке сарадње.

Foto: mod.gov.rs

Он је истакао да је Република Србија у области војног образовања лидер у региону и подсетио да се у Универзитету одбране на школовању и усавршавању налази 14 официра из Анголе што представља значајан облик сарадње у области војног образовања.

Нагласивши да је основна безбедносна претња за Републику Србију процес отцепљења територије Аутономне покрајине Косово и Метохија, министар Гашић изразио је захвалност Анголи на принципијелном ставу у вези са непризнавањем једнострано проглашене независности тзв. Косова, као и за подршку територијалном интегритету и суверенитету наше земље.

Министар Гашић истакао је да Република Србија доследно заступа поштовање принципа неповредивости међународно признатих граница држава чланица Уједињених нација као једног од основних начела међународног јавног права, без прављења разлике у његовој примени у зависности од конкретне државе.

Министар Амарал изразио је захвалност на прилици за наставак дијалога о унапређењу билатералне сарадње у области одбране. Он је истакао да односи две земље почивају на традиционалном пријатељству и међусобном уважавању, које представља чврсту основу за даље јачање сарадње у свим областима од заједничког интереса. Министар одбране Анголе посетио је, током претходног дана, Универзитет одбране и изразио задовољство тиме што се припадници оружаних снага Анголе школују и усавршавају у систему војног школства Републике Србије.

Разговору два министра претходили су церемонија свечаног дочека испред Палате Србија током које је председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић, уз почасни строј Гарде Војске Србије и интонирање химни обе земље, дочекао председника Анголе Жоаа Мануела Гонсалвеша Лоренса. Након састанка у ужем формату, одржан је пленарни састанак двеју делегација предвођен председницима Србије и Анголе.

Foto: mod.gov.rs

 

mod.gov.rs