Асоцијација новинара Србије (АНС) осудила је данас претње упућене новинару Владимиру Митрићу и поручила да надлежни органи имају обавезу да хитно идентификују и процесуирају одговорно лице.
– Порука ‘Требало те је давно убити маљем у главу, магарчино’, упућена преко друштвених мрежа, није само срамна и монструозна претња једном новинару, већ директан напад на слободу медија и право јавности да буде информисана, наводи се у саопштењу АНС-а.
Истичу да посебно забрињава чињеница да је Владимир Митрић годинама изложен притисцима, претњама и насиљу због свог професионалног рада.
– Свака нова претња мора бити схваћена крајње озбиљно, а надлежни органи имају обавезу да хитно идентификују и процесуирају одговорно лице, кажу из АНС-а.
Асоцијација новинара Србије захтева нулту толеранцију према насиљу над новинарима и наводи да ћутање пред оваквим претњама значи охрабривање нових напада.
– Држава мора јасно да покаже да Србија није и не сме бити земља у којој се новинарима прети смрћу због изговорене речи и професионалног рада, поручују из АНС-а.
Дописнику Вечерњих новости из Лознице Владимиру Митрићу непозната особа је оставила коментар „Требало те је давно убити маљем у главу магарчино“ испод видео снимка у којем Митрић говори о животу под вишегодишњим полицијским обезбеђењем и посвећености професији.
Митрић је пре више од 20 година, претучен у улазу у зграду у којој живи, а напад је уследио након серије вербалних претњи и уништавања његовог аутомобила, након чега је добио полицијску заштиту.
tanjug.rs