Осмаци из Ниша:Тест из математике лакши од пробног,трема мања него првог дана матуре

Foto: envato.com

Подели:

Ученици осмог разреда у Србији полагали су данас тест из математике у оквиру завршног испита, а оцамци из Основне школе „Бубањски хероји“ у Нишу кажу да је био лакши него пробни и да треме, за разлику од првог дана, када су полагали српски језик и књижевност, није било.

У Основној школи „Бубањски хероји“ други дан мале матуре протекао је, као и у осталим школама, без проблема.
Директорка школе Верица Раденковић истиче да је све протекло у најбољем реду и да је свих 75 осмака приступило полагању.

– Математика их увек више плаши, мада је то индивидуално. Анализирали смо и резултате из српског и из математике, али најважније је да су ученици завршили и данашњи дан и да је све прошло без икаквих проблема. Сви ученици су изашли на испит, што је најзначајније, рекла је Раденковић.

Иако се у школи тренутно изводе радови на реконструкцији, они нису утицали на организацију завршног испита.

– Сала за физичко, где се полаже завршни испит, потпуно је уређена, као и велики део школе. Током ова три дана није било радова нити мајстора како бука не би ометала ученике, додала је Раденковић.

Говорећи о тесту из изборног предмета који се сутра полаже, она је навела да већ трећу годину заредом највећи број осмака бира географију, док су међу популарнијим предметима и биологија и историја.

Додаје и да је трећи дан завршног испита обично најлакши за ученике, јер тада имају мање треме и више самопоуздања него на почетку полагања.

Према њеним речима, прелиминарни резултати завршног испита очекују се за неколико дана, након прегледа свих тестова.
Ипак, директорка наводи да ученици углавном већ имају јасну представу о свом учинку, јер по објављивању решења могу сами да израчунају број освојених бодова.

Раденковић напомиње да је пред осмацима сада и попуњавање листе жеља за упис у средње школе.

– Оно што је најзначајније јесте да попуне што већи број жеља, да би се уписали у првом уписном кругу, и увек на томе инсистирамо, јер то је неопходно да не би остали у другом кругу када ће морати да бирају само оне школе које су преостале празне, истакла је Раденковић.

Тадија Јећимовић каже да није имао трему и да је задовољан урађеним тестом.

– Није било лакше него јуче, али није било ни толико тешко. Мислим да сам овај тест урадио боље него пробни“, рекао је Јећимовић и додао да сутра полаже географију, а да ће пробати да упише правно,пословну школу.

Сличног мишљења је и Андреја Алексић, који сматра да је овогодишњи тест био лакши од пробног.

– Није било претерано тешко. Само су последња три задатка била захтевнија, али ми је математика била лакша од српског, казао је Алексић.

Лена Цветковић каже да је математика за њу била нешто тежа од теста из српског језика, али да је ипак задовољна постигнутим.

– Пробни тест ми је био тежи. Данас сам била опуштенија јер сам већ знала како све изгледа, па је било мање треме него јуче, рекла је Лена.

И Милијан Марковић оцењује да је пробни испит био захтевнији од данашњег теста.

– Било је мало треме, али мање него првог дана, рекао је он.

Прелиминарни резултати завршног испита биће објављени 19. јуна, а истог дана ученици могу да поднесу приговоре на прелиминарне резултате завршног испита и то електронским путем и непосредно у основној школи.

Како је наведено на сајту „Моја средња школа“, коначни резултати биће објављени 22. јуна, а 23. и 24. јуна матуранти ће електронским путем попуњавати листе опредељења (жеља) које ће предати у својој основној школи.

Распоред ученика по средњим школама обавиће се 29. јуна, а након тога и упис.

За упис у средњу школу вреднује се успех из основне школе – шести, седми и осми разред и успех на завршном испиту.
Осмаци из основне школе максимално могу да понесу 60 бодова, док на завршном испиту могу да остваре максимално 40 бодова.

 

tanjug.rs