Балинт: Универзитет у Крагујевцу један од кључних ослонаца за скок у будућност

Foto: kg.ac.rs

Подели:

Министар науке, технолошког развоја и иновација академик Бела Балинт изјавио је данас да је Универзитет у Крагујевцу, уз Државни дата центар, суперкомпјутере и иновативна предузећа, један од кључних ослонаца за „скок у будућност”.

Балинт је, на обележавању 50 година од оснивања Универзитета, подсетио на вишедеценијски рад Универзитета у Крагујевцу и његову важност.
– Имена професора и истраживача са овог универзитета налазе се на Станфордовој листи, а универзитет је присутан и на чувеној Шангајској листи, међу два одсто у свету. То нас, који имамо задовољство да сарађујемо са врсним научним умовима Шумадије, ни мало не изненађује, објаснио је Балинт на свечаности одржаној у Књажевско-српском театру, саопштено је из министарства науке, технолошког развоја и иновација.
Балинт је нагласио да ће ресорно министарство наставити да буде поуздан партнер научно-истраживачке делатности Универзитета у Крагујевцу.

– Ових дана очекујемо реализацију бројних раније покренутих заједничких пројеката, од велике важности за даљи развој истраживачких капацитета у овом делу наше земље, најавио је Балинт.
Према његовим речима, Крагујевац данас, како је то чинио и пре скоро два века, поставља поново темеље научног развоја Србије и омогућава њено учешће у светским токовима.

– Универзитет, уз Државни дата центар, суперкомпјутере и иновативна предузећа, један је од кључних ослонаца за „скок у будућност“, поручио је Балинт.
Свечаности су испред Министарства присуствовали и државна секретарка Александра Шуваковић, в.д. шефа Кабинета Сава Стамболић и посебни саветници министра Ивица Ђаловић и Александар Тео Петровић.

Балинт је заједно са представницима министарства посетио и Институт за информационе технологије у Крагујевцу и одржао састанак са руководством ове младе научно -истраживачке организације.
Балинт је истакао да Министарство настоји да да неопходну подршку Институту у циљу његовог даљег развитка, али и повезивањима са другим научно-истраживачким установама.

На састанку су представљени организациона структура и истраживачки капацитети Института, који се бави најширом применом информационих технологија, од машинства до медицинског инжењерства.
Речи је било и о молекуларно-биолошким и микробиолошким лабораторијама којима Институт располаже.
Директор установе Далибор Николић истакао је да се фокус рада Института базира на развоју терапијских решења кроз примену информационих технологија и вештачке интелигенције, у циљу добијања паметних и одрживих метода и процеса.

Представљена је трансформација Института и правци научног и истраживачког развоја, које су усклађене са европским стандардима.
Након одржаног састанка представници делегације Министарства обишли су просторије Центра изврсности у овом граду, који ће, у складу са закључком Владе Републике Србије који је усвојен, у наредном периоду постати нови дом и Института за информационе технологије у Крагујевцу.

tanjug.rs