Данас истиче кључна лиценца за НИС: Очекује се одлука „OFAK“-а

Foto: TANJUG/PRES SLUŽBA NIS

Подели:

Аналитичар Небојша Обркнежев изјавио је да очекује да амерички (OFAK) продужи оперативну лиценцу за рад НИС-а, као и рок за преговоре о продаји руског удела у компанији, који истичу данас

Аналитичар Небојша Обркнежев изјавио је да верује да ће амерички (OFAK) продужити оперативну лиценцу за рад Нафтне индустрије Србије (НИС) као и рок за преговоре о продаји руског удела у компанији који истичу данас, и додао да уколико се у току дана не изађе са конкретним договором и решењем оперативна лиценца би сигурна била продужена како Србија не испаштала, пренео је Телеграф писање Тањуга.

– До сада сам увек био оптимистичан, тако ћу и сад наступити, сматрам да ће бити продужетка или решења током данашњег дана, али и ако не буде не треба много да се бринемо јер решење може да нам буде у врло кратком временском периоду с једне стране понуђено, а можда та страна буде Србија – поручио је он за Тањуг.

Обркнежев је рекао да постоји шанса да ОФАК продужи лиценцу за рад НИС-а, али да одбије ново продужење рока за преговоре компанија, и обрнуто, и додао да уколико ОФАК продужи рок за преговоре то неће бити дугорочно, односно да ће то бити последњи сигнал да мора да се постигне конкретан споразум.

– Од кад траје ова енергетска криза, ово је Дан Д јер имамо спој истека две лиценце. У овом моменту можда нам је најбитнија оперативна лиценца која подрзумева да сирова нафта и даље стиже до Рафинерије у Панчеву и да она неометано ради, а са друге стране имамо излазак руског капитала из НИС-а. На све то (OFAK) треба да да сагласност, видећемо шта ће се све дешавати у току данашњег дана, поручио је он.

Обркнежев је истакао да је веома значајно то што су „MOL“ и Србија постигли договор око НИС-а и то што су „црвене линије“ Србије испоштоване, јер то подразумева сигурност за раднике унутар Рафинерије у Панчеву, функционисање НИС-а, као и за државни буџет.

Како је навео, сада су кораци на руској страни да се усагласи са „MOL“-ом, а потом да (OFAK) да „зелено светло“ на то усаглашавање, уколико се постигне споразум.

На питање шта ће се десити са НИС-ом уколико (OFAK) данас не продужи лиценце, Обркнежев је рекао да уколико (OFAK) не продужи ни опертаивну лиценцу ни рок за преговоре о продаји руског капитала, онда ће опет на делу бити санкције.

Он сматра да до тога неће доћи након свих геополитичких турбулентних времена где је Србија и њена дипломатија испливала на површину, и да сада може много боље да сарађује са америчком администрацијом него пре годину дана.

– Треба имати на уму да Србија у сваком моменту има крајње решење за које не жели да посегне. Из тог разлога мислим да ће се све стране које су у преговорима усагласити, јер знају да решење мора бити брзо пронађено, поручио је он.

 

mondo.rs/nsuzivo.rs