Код Споменика на Чегру данас се обележава 217. годишњица Чегарске битке, једног од најзначајнијих догађаја из периода Првог српског устанка и симбола борбе српског народа за слободу.
Државном церемонијом биће одата почаст чегарским јунацима које је предводио војвода Стеван Синђелић, чије је јунаштво остало трајно уписано у националну историју Србије. Обележавању присуствују представници државног врха, Војске Србије, Српске православне цркве, локалних самоуправа, као и градоначелник Ниша Драгослав Павловић са сарадницима.
Битка на Чегру вођена је 31. маја 1809. године на брду Чегар надомак Ниша. Суочени са далеко бројнијом османском војском, српски устаници пружили су жесток отпор. Када је постало извесно да је пораз неизбежан, војвода Стеван Синђелић испалио је хитац у барутану и тако, заједно са својим борцима и бројним турским војницима, погинуо на бојишту.
У знак сећања на овај догађај и жртву српских устаника, сваке године на Чегру се организује државна церемонија којом се чува успомена на храброст, пожртвованост и борбу за слободу српског народа.
snagajuga.rs