Председник Владе Републике Србије Ђуро Мацут, заједно са државним секретаром Владаном Заграђанином и директором полиције генералом полиције Драганом Васиљевићем, обишао је данас базу Одреда Жандармерије у Београду, поводом обележавања 25 година од поновног формирања састава ове јединице, и поручио да је Жандармерија један од стубова одбране Србије.

– Користим данашњу прилику да се у име Владе Републике Србије и у своје лично име захвалим и честитам Жандармерији на овом значајном јубилеју. То није 25 година постојања у новом сазиву, то је историја која траје више од 160 година. Ових више од 160 година, а посебно последњих 25, Жандармерија је значајни ослонац одбране Републике Србије и ја захваљујем на свему што је ова јединица постигла и показала да је један од стубова одбране наше земље, подсетио је Мацут, а саопштено је из кабинета министра унутрашњих послова.
Мацут је припадницима Жандармерије пожелео још пуно успешних година у очувању безбедности грађана и Републике Србије.
– Ја се у своје лично име захваљујем на свему што је Жандармерија постигла. Пре свега у последњих годину дана где је јасно показала да представља један од стубова одбране Србије, нагласио је Мацут.

Командант Жандармерије Радослав Репац истакао је, на догађају којем је присуствовао и помоћник директора полиције Саша Косовић, да српска Жандармерија данас обележава један од најзначајнијих дана у својој историји, када је поново формиран састав ове јединице.
– Наиме, на данашњи дан 2001. године Влада Србије донела је одлуку о формирању нове јединице у МУП-у, а то је управо била Жандармерија. Свих ових 25 година, као и оних претходних година од 1860. године, српска Жандармерија је била спремна да изврши све безбедносне задатке и да одговори на све безбедносне изазове, нагласио је Репац.
Он је додао да је данас, поред послова и задатака из области безбедности, приказано и увежбавање екипе Жандармерије која се спрема за Светско првенство у практичном гађању сачмарицом.
– Са сигурношћу можемо да кажемо да поред безбедносних задатака можемо да се такмичимо раме уз раме са најбољим полицијским јединицама у свету, закључио је командант Жандармерије.

Премијеру Србије проф. др Мацуту, који је присуствовао и приказу увежбавања припадника Жандармерије, и директору полиције Драгану Васиљевићу овом приликом уручене су плакете у знак захвалности за подршку раду Жандармерије, наводи се у саопштењу Владе.
Мацут је команданту Жандармерије пуковнику Репцу уручио икону Светог кнеза Лазара поводом предстојеће славе Жандармерије.

tanjug.rs