Министар културе Никола Селаковић потписао је данас са замеником игумана манастира Студеница три уговора укупне вредности 11,7 милиона динара, колико је ове године кроз Сектор за заштиту културног наслеђа и дигитализацију обезбеђено за овај споменик културе.

Селаковић је истакао да је реч о највећој инвестицији у манастирски комплекс након велике обнове пре четири деценије, када је Студеница обележавала осам векова постојања, а да је највећи део средстава намењен реконструкцији студеничког конака.
– Мајка српских цркава, Света царска лавра студеничка, задужбина Светог Симеона Мироточивог, данас је место где смо дошли да се поклонимо моштима наших светих, али и да потпишемо уговор којим се стичу услови за почетак потпуне реконструкције старог конака из 1912. године, рекао је министар.
Према његовим речима, уз уговор који се односи на реконструкцију конака, потписана су и два уговора која се односе на наставак археолошких истраживања и идентификацију костију и земних остатака пронађених током претходних ископавања.
– Укупна вредност ова три уговора износи 11 милиона и 700 хиљада динара. Манастир Студеница није тек један у низу српских манастира, већ први међу њима и зато заслужује посебну бригу државе, поручио је Селаковић.

Министар је нагласио да је значај Студенице немерљив за српску историју, духовност и културно наслеђе, оценивши да је ова светиња важна колико и Хиландар, а можда и важнија, јер је управо Студеница „родила“ Хиландар и с правом носи назив мајке српских цркава.


snagajuga.rs