Град Пирот организовао је данас свечану доделу награда ученицима генерације основних и средњих школа, као и ученицима који су током школске 2025/26. године освојили једно од прва три места на републичким такмичењима. За ове намене из градског буџета издвојено је 898.000 динара.
Награде је уручио градоначелник Пирота Владан Васић, који је честитао ученицима на постигнутим резултатима, али и њиховим наставницима, професорима, директорима школа и родитељима.
“Искрено вам честитам на труду који сте уложили у протеклом периоду. Данас, у модерном животу се захтева да целог свог живота напредујете и учите. Нема стајања – или идете назад, или идете напред, а ви сте изабрали да идете напред”, рекао је Васић обраћајући се награђеним ученицима.
Према одлуци града, ученици који су освојили прво место на републичким такмичењима награђени су са 12.000 динара, друго место са 10.000, а треће место са 8.000 динара. Ученици генерације добили су по 13.000 динара, док се награде сабирају у случајевима када је ученик остварио успех на више такмичења.
Градоначелник је истакао да је ове године забележен рекордан број ученика са освојеним једним од прва три места на републичким такмичењима.
“Ове године чак 133 ученика освојило је једно од прва три места на републичким такмичењима, што је највећи број од када додељујемо ове награде”, казао је Васић.

Он је подсетио да град награђује ученике такмичаре од 2018. године и да је за то време укупно 567 ученика остварило пласман међу прва три на републичким такмичењима. За њихове награде из градског буџета издвојено је укупно 4.686.000 динара.
Поред новчаних признања, град финансира и трошкове одласка на такмичења. Током ове године за основне школе опредељено је 900.000 динара, а за средње школе 600.000 динара.
Говорећи о улагањима у образовање, Васић је навео да Град Пирот за предшколско, основно и средње образовање, стипендије, помоћ при куповини уџбеника, бесплатне ужине и друге видове подршке издваја више од 630 милиона динара годишње.
“Најважније је да поручимо да се знање и рад исплате. Наставите да учите, да радите и где год да будете представљајте Пирот у најбољем светлу”, поручио је градоначелник.
Сара Ђокић ученица је генерације у Гимназији Пирот, током школовања показала је интересовање и према друштвеним и према природним наукама. Захваљујући освојеној републичкој награди из биологије, ослобођена је полагања пријемног испта и уписаће смер Молекуларна биологија на Биолошком факултету у Београду.
Током целог школовања одличне резултате на такмичењима је имао Млађан Стојановић и због тога је понео титуле ученика генерације и у ОШ “8. Септембар” и у ОМШ “Др Драгутин Гостушки”.
Петар Ђорђевић је завршио је седми разред ОШ “8. Септембар”, а у току школске године такмичио се из неколико предмета и освојио бројне награде.
Ученици генерације 2025/2026:
Драгиња Костадиновић, ОШ “Вук Караџић”
Млађан Стојановић, ОШ “8. Септембар” и ОМШ “Др Драгутин Гостушки”
Миа Миланов, ОШ “8. Септембар”
Мила Милошевић, ОШ “Друшан Радовић”
Андреа Мадић, ОШ “Свети Сава”
Матеја Златанов, ШОСО “Младост”
Луна Ђорђевић,ШОСО “Младост”
Сара Ђокић, Гимназија Пирот
Катарина Иванов, Економска школа
Кристина Гоцев, Техничка школа
Андрија Стојановић, Средња сручна школа
Вера Величковић, Млекарска школа
pirotskevesti.rs