(ФОТО/ВИДЕО) У току доградња Регионалне депоније: Нови капацитети обезбеђују одлагање отпада за наредних 20 година

Foto: pirotskevesti.rs

Подели:

На Регионалној депонији Пирот у току су радови на изградњи другог тела депоније, чиме ће, како је истакнуто, бити обезбеђен дугорочно сигуран и безбедан систем за управљање комуналним отпадом на територији града и околине.

Радове је данас обишао градоначелник Валадан Васић.

Градоначелник Владан Васић изјавио је да је реч о вишегодишњем и стратешки важном пројекту који омогућава континуитет у одлагању отпада.

– Ова депонија је у функцији више од 13 година и представља кључни инфраструктурни објекат у области заштите животне средине. Без ње бисмо имали озбиљан проблем у одлагању комуналног отпада, навео је Васић.

Он је истакао да је прва ћелија депоније при крају капацитета и да је пројектовано да буде попуњена до 2028. године, док ће ново тело депоније омогућити наставак одлагања у наредних 15 до 20 година, уз могућност продужења тог рока кроз додатне мере селекције отпада и унапређење рециклаже.

Foto: pirotskevesti.rs

Како је додао, за реализацију пројекта обезбеђена су значајна средства кроз међународне финансијске институције, укључујући Француску агенцију за развој и Европску инвестициону банку, у укупном износу од преко 11 милиона евра.

– Радови се одвијају добром динамиком и очекује се да буду завршени до краја године, како би ново тело депоније било спремно за коришћење и пре планираних рокова. Овде се изузетно води рачуна о екологији, постављају се четири слоја геотекстила на тело депоније да би спречили било какву врсту отпадних вода, процедних вода да продру у тло, рекао је градоначелник.

Foto: pirotskevesti.rs

Директор Регионалне депоније Пирот Небојша Иванов оценио је да пројекат представља дугорочну сигурност за цео регион, уз могућност даљег проширења капацитета у будућности.

– Прва ћелија пројектована на око 460.000 тона отпада, од чега је до сада одложено приближно 410.000 тона. Овим пројектом обезбеђујемо најмање 15 до 20 година безбедног одлагања отпада, а постоји и простор за изградњу треће ћелије након тог периода, навео је Иванов.

Foto: pirotskevesti.rs

– Постројење за пречишћавање процедних вода типа реверзна осмоза на пиротској депонији ће бити инсталирано за два месеца, и планирано је да дневно пречишти 60 кубика процедне воде. Што се тиче постројења за производњу електричне енергије, оно се базира на сакупљању гаса из самог тела депоније и помоћу когенеративног постројења производи се електрична енергија и постројење је снаге 250 киловата, објашњава Чкоњевић.

Реверзна осмоза је један је од најсавременијих система у области управљања отпадом, а слична технологија у Србији тренутно је присутна тек на неколико локација, међу којима је и депонија у Винчи.

Foto: pirotskevesti.rs

На Регионалној депонији у току је и доградња управне зграде, у којој ће бити смештен и будући центар за едукацију. Поред тога, градоначелник је обишао и компостану, где су претходних дана произведене и прве количине компоста.

Foto: pirotskevesti.rs
Foto: pirotskevesti.rs

 

pirotskevesti.rs