Министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да пројекат изградње нове гасне електране који ће бити реализован са Азербејџаном значи да ће Србија добити још један стабилан извор енергије који у будућности може да постане замена за термоелектране јер не зависи од временских услова и који би могао да учествује у производном систему са око шест одсто.
– Тај пројекат треба да донесе додатни извор базне енергије, енергије која нам је нон-стоп доступна, не зависи од временских услова, као што је то случај са хидроелектранама или соларним електранама или ветроелектранама, већ заправо може да буде у перспективи и замена за термоелектране у смислу да је стабилан извор који не подлеже временским условима, рекла је Ђедовић Хандановић за РТС.
Она је нагласила да су Србији такви извори електричне енергије неопходни због веће интеграције обновљивих извора енергије у енергетски систем, али и због развоја нових технологија.
– Нама су такви извори битни зато пре свега због веће интеграције обновљивих извора енергије у наш систем, али и да задовољимо све веће потребе за електричном енергијом које долазе из нових технологија које расту с временом, пре свега због раста вештачке интелигенције, дата центара, али и због развоја југа Србије, рекла је министарка.
Крајем недеље очекујемо одговор из САД о захтеву за продужење лиценце НИС-у
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас, поводом истека дозволе за рад Нафтној индустрији Србије (НИС) у петак, 20. фебруара, да је НИС упутио захтев за продужење лиценце за рад, а да је Влада Србије подржала тај захтев у смислу да док се воде преговори између мађарског МОЛ-а и Гаспромњефта да НИС може да настави са радом.
– Очекујемо одговор администрације крајем ове недеље. Оно што знамо и у чему учествујемо сваки дан су пре свега преговори између Гаспромњефта и МОЛ-а о откупу руског дела акција, рекла је она за РТС.
Говорећи о томе докле су преговори стигли, рекла је да се очекује да се дубинска анализа коју МОЛ ради, заврши до краја фебруара, да би се у току марта приступило потписивању купопродајног споразума.
– У том смислу и ми настављамо преговоре са мађарском владом када је у питању међудржавни споразум између Србије и Мађарске. Ти преговори нису лаки, има доста питања. За нас је то од стратешког значаја, НИС је компанија која има стратешки значај за нашу земљу. Пре свега због рада рафинерије, учешћа у бруто друштвеном производу, великог броја запослених, тако да настављамо интензивне разговоре и очекујемо да до краја марта они буду и завршени, а у том смислу ће америчка администрација и разматрати да ли су се стекли и испунили сви услови које су они тражили да би санкције биле скинуте, истакла је министарка.
tanjug.rs