КРАЈ УРБАНИСТИЧКОМ ХАОСУ: НИШ ВРАЋА РЕД У ГРАДЊУ

Foto: snagаjuga.rs

Подели:

На конференцији за новинаре данашње седнице нишког парламента градоначелник Ниша Драгослав Павловић истакао је значај пажљиве израде Просторног плана града Ниша.

– На прагу смо усвајања документа који је базни документ за даљи развој нашег града. Након Просторног плана уследиће усвајање Генералног урбанистичког плана, за шта се надам да ће бити спремно за наредну седницу Скупштине града, а он ће бити основа за израду планова генералне регулације на територији свих општина, казао је градоначелник Павловић.

Он додаје да тај принцип, да се иде од Просторног плана, преко Генералног урбанистичког плана, па затим планова генералне регулације, на боље ће променити слику града.

– Наши суграђани ће кроз јавне расправе имати могућност да дефинишу у којим деловима града желе већу или мању изграђеност, већу или мању заузетост, као и висину и спратност објеката, а одређене делове града ћемо дефинисати као историјске целине које се не могу мењати. Најважније је да се град развија плански, тако да се у новим насељима прво граде основни садржаји паркови, вртићи и школе, а тек након тога се омогућава изградња стамбених комплекса и стамбено-пословних објеката. То је кључан принцип будућег развоја града, истакао је први човек Ниша.

Он се дотакао и отварања нових вртића којих ће бити ове године укупно три и следеће два нова.

– Планирамо планирамо отварање и изградњу нових капацитета како бисмо смањили листе чекања и одговорили на потребе растућих насеља. У том смислу, нови вртићи се планирају управо у зонама које се плански развијају, уз изградњу пратеће инфраструктуре, што је део истог концепта да се насеља не развијају стихијски, већ плански и заокружено, закључио је градоначелник Ниша

 

snagajuga.rs