Научно-технолошки парк 2 отвара ново поглавље развоја Ниша

Foto: Niš TV

Подели:

Ниш се све јасније позиционира као град нових технологија, а завршетак изградње Научно-технолошког парка 2 представља важан корак у даљем развоју града као центра иновација, савремених технологија и научно-истраживачког рада.

Нови објекат, чије се завршавање и опремање очекује у другом тромесечју ове године, требало би да додатно оснажи технолошки и привредни потенцијал Ниша.

Према речима директора Научно-технолошког парка Милана Ранђеловића, фокус рада у новом простору биће усмерен на области дигиталне економије, вештачке интелигенције, роботике, регенеративне медицине и енергетике. Циљ је да нови капацитети омогуће не само развој домаћих иновативних компанија, већ и привлачење развојних центара великих светских технолошких фирми.

Радови на изградњи објекта улазе у завршну фазу. Завршене су инсталације, у току су тестирања опреме и система, као и повезивање нове и постојеће зграде које ће функционисати као јединствена целина. Приводи се крају и изградња пасареле између два објекта, а очекује се да почетком лета зграда буде грађевински завршена. Након тога следи опремање ентеријера и функционално уређење простора.

У плану је и расписивање јавног позива за компаније и будуће кориснике, како би током лета или почетком јесени били створени услови за усељење првих корисника. Тиме би НТП 2 постао нови простор за развој иновативних бизниса, истраживачких института и савремених лабораторија.

Изградња нових капацитета део је шире стратегије развоја Нишког иновационог дистрикта ТехНиш, који је замишљен као велики развојни пројекат ослоњен на постојећу образовну и научну инфраструктуру града. Идеја је да се на једном месту повежу образовање, наука и привреда, како би се створио функционалан и одржив иновациони екосистем.

Ранђеловић указује да је један од недостатака досадашњег иновационог система у Нишу мањак научно-истраживачких организација за оне који желе да се баве примењеним истраживачким радом, а не виде своју будућност искључиво у наставном процесу на факултетима. Управо зато већ су покренуте сарадње са релевантним институцијама, међу којима су Астрономска опсерваторија Београд, Институт за вештачку интелигенцију, (BioSens) институт и Институт за економику пољопривреде.

Истовремено, са Институтом Нишка Бања, Машинским факултетом, Електронским факултетом и другим факултетима Универзитета у Нишу ради се на стварању услова за формирање института за регенеративну медицину, као и института за обновљиве изворе енергије. На тај начин Ниш би могао додатно да ојача своју позицију и да се профилише као један од кључних центара дигиталне економије и технолошког развоја у овом делу Европе.

 

Марина Терзић,  nistv.rs