Прва конференција о свемирској науци и технологији у Србији одржава се у нишком Научно-технолошком парку од 12. до 15. маја и носи назив „Обликовање будућности иновација“.
Пријем за учеснике поводом одржавања ове научне конференције организован је у Градској кући. Драгослав Павловић, градоначелник Ниша, поручио је гостима да Ниш жели да постане град дигиталних технологија, због чега се наставља изградња Научно-технолошког парка.
– Ми бисмо волели да не будемо само град електронике и машинског инжењеринга, већ и град напредних технологија који ће у наредним годинама радити на развоју вештачке интелигенције и роботике. Зато је посебно важно што сте данас са нама. Када погледате свемир, то није само простор, већ могућност, а када смо заједно, можемо да освојимо непознато. Драго нам је што сте овде и што сте изабрали баш Ниш као град у коме ћете одржати своју прву конференцију, казао је градоначелник Павловић.
Конференција, која је у току, окупља стручњаке из Србије и иностранства који ће у наредним данима говорити о напретку у свемирској науци, сателитским технологијама и концептима мисија. Ова конференција организована је као платформа за сарадњу међу научним институцијама, универзитетима и међународним партнерима.
У Србији постоји неколико субјеката укључених у различите аспекте свемирских истраживања и технологије, од праћења сателита у практичне сврхе до истраживања дубоког свемира. Препознајући развој науке која истражује свемир, конференција има за циљ окупљање стручњака из научних институција, универзитета и других заинтересованих страна које се баве свемирском науком, најпре из Србије, али и из целог света. Догађај ће служити као платформа за јачање сарадње међу српским субјектима укљученим у свемирска истраживања, али и за унапређење сарадње између српских институција и међународних партнера.
Конференција „Обликовање будућности иновација“, која се одржава у Нишу, настоји да убрза интеграцију Србије у ширу заједницу свемирске технологије и сателитске индустрије.
snagajuga.rs