НИШЛИЈЕ ДОМИНИРАЛЕ У ЧАИРУ: ДШК „ОСНОВАЦ“ ОСВОЈИО ДВОСТРУКО ЗЛАТО НА КАДЕТСКОЈ ЛИГИ ЦЕНТРАЛНЕ СРБИЈЕ

Foto: DŠK OSNOVAC, Niš

Подели:

Ниш је протеклог викенда био домаћин 11. Кадетске лиге Централне Србије у шаху, одржане у великој ВИП сали Хале „Чаир“, а у центру пажње били су млади шахисти из града, чланови Дечијег шаховског клуба „ОСНОВАЦ“, који су освојили прва места у мушкој и женској конкуренцији и постали апсолутни победници такмичења за 2026. годину.

Такмичење је одржано од 24. до 26. априла у организацији Шаховског савеза Централне Србије, а учествовали су најбољи млади тимови региона.

Апсолутна доминација дечака

Мушка екипа ДШК „ОСНОВАЦ“ доминирала је током целог турнира, остваривши максималан учинак, шест мечева и шест победа. Нишлије су освојиле 18 меч бодова и чак 21 поен од могућих 24, чиме су убедљиво оставиле конкуренцију иза себе.

Посебно се истакао Андреј Бургић са максималних 6 победа из 6 кола, док је Филип Ђорђевић уписао 5,5 поена. Виктор Каиш забележио је три победе из три партије, а без пораза је остао и Матеја Нешић. Капитен екипе Коста Марковић предводио је тим са 4,5 поена из 6 кола.

Иза Нишлија пласирали су се ШКГН „Наис“ из Ниша и ШК „Глубочица“ из Лесковца, али је разлика у квалитету била видљива већ од првог кола.

Девојчице до злата после велике драме

За разлику од дечака, у женској конкуренцији водила се неизвесна борба до самог краја. Екипа ДШК „ОСНОВАЦ“ у такмичење је ушла као трећи фаворит, али је на крају стигла до златне медаље.

Нишлијке су кључну победу оствариле у последњем колу против екипе ШК „Глубочица“ из Лесковца и тако освојиле прво место са 13 меч бодова (четири победе и један реми).

Најзаслужније за успех биле су Ирина Раденковић, која је на првој табли освојила 4,5 поена без пораза, и Марија Аничић са 3 поена, такође без изгубљене партије.

Друго место припало је ШК „Крушевац“, а треће екипи „Слога Петровац 2“, при чему су све три екипе имале исти број поена (7,5), што говори о изузетној изједначености такмичења.

Понос града и клуба

Овим резултатом ДШК „ОСНОВАЦ“ потврдио је статус једног од најјачих омладинских шаховских клубова у региону и јединог шаховског суперлигаша из Нишавског округа.

Млади Нишлије још једном су показали да се рад, дисциплина и посвећеност исплате, доневши свом клубу и граду велико признање.

Турнир је одигран по рапид систему игре (45 минута + 10 секунди по потезу), уз међународни рејтинг обрачун, а учествовали су тимови из више градова Централне Србије.

Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš
Foto: DŠK OSNOVAC, Niš

 

snagajuga.rs