Нови споразум о НИС-у – шта се мења за Србију и Рафинерију у Панчеву

Foto: TANJUG/PRES SLUŽBA NIS

Подели:

Србија и компанија МОЛ затворили су сва отворена питања и постигли су компромис када је у питању уговор акционара ,,Shareholder Agreement“ у вези са мађарским откупом већинског удела у Нафтној индустрији Србије (НИС), који се налази под америчким санкцијама.

Србија је успешно окончала преговоре са мађарском компанијом МОЛ у вези са Нафтном индустријом Србије (НИС), што би, према тврдњама надлежних, требало да ојача позицију државе у управљању једном од најважнијих енергетских компанија у земљи.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић саопштила је да је постигнут компромис који, уколико буде у потпуности реализован, доноси Србији већи утицај у власничкој и управљачкој структури НИС-а, као и додатне механизме заштите националних енергетских интереса, преноси Курир.

Србија добија веће учешће и јачи утицај у НИС-у

Према постигнутом договору, Србија би, у случају да трансакција буде одобрена од стране америчке администрације, могла да стекне додатних 5% власничког удела у НИС-у.

То би држави омогућило већи утицај у доношењу кључних одлука, али и могућност да блокира одлуке које нису у интересу Србије.

Министарка је истакла да је циљ преговора био управо јачање позиције Србије у оквиру компаније, што је, како наводи, и постигнуто.

Већа овлашћења српских представника у управи.

Договором је предвиђено и да чланови Одбора директора који представљају Србију добију већа овлашћења у процесу одлучивања.

То укључује могућност подршке одлукама које су у складу са интересима државе, али и блокирање потенцијално штетних пословних потеза.

На овај начин, како се наводи, Србија по први пут након приватизације НИС-а има значајно снажнију позицију у управљачкој структури компаније.

Рафинерија у Панчеву остаје кључ стабилности

Посебан акценат у договору стављен је на Рафинерију нафте у Панчеву, која представља један од најважнијих енергетских стубова Србије.

Према постигнутом договору, рафинерија би требало да настави да ради најмање у обиму који је имала у последње четири године пре увођења америчких санкција.

То је, како је истакнуто, кључно за стабилно снабдевање домаћег тржишта нафтним дериватима и контролу цена горива.

Енергетска стабилност у фокусу

Министарка је нагласила да је очување стабилности снабдевања било посебно важно у условима глобалних криза и поремећаја на тржишту нафте, укључујући и последње геополитичке тензије.

Према њеним речима, захваљујући раду Рафинерије у Панчеву, Србија је успела да избегне несташице и нагле ценовне скокове на домаћем тржишту.

Све зависи од даљих договора

Коначна реализација споразума зависи од договора између руског и мађарског партнера о могућој продаји удела у НИС-у, као и од одобрења америчке администрације.

У том случају, Србија би добила додатне механизме контроле и већи утицај у једној од својих најважнијих стратешких компанија.

Порука власти: стабилно снабдевање остаје приоритет
Влада Србије поручује да грађани нису осетили веће поремећаје у снабдевању горивом, упркос глобалним кризама и санкцијама које утичу на енергетски сектор.

Како се наводи, циљ државе остаје дугорочна стабилност тржишта и обезбеђивање сигурног снабдевања енергентима по прихватљивим ценама.

 

alo.rs/nsuzivo.rs