Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председница Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је да је планирано да следеће године у Сурдулици почне изградња Меморјалног центра посвећеног страдалима у Дубокој долини у Првом светском рату.
Ђурђевић Стаменковски рекла је да ће ове године простор Дубоке долине, која је била стратиште у Првом светском рату, бити уређен и обележен таблама и другим садржајима.
– Наше министарство је већ определило средства и у сарадњи са представницима локалне самоуправе и са епархијом Врањском ове године први пут ћемо на адекватан начин обележити то место. Председништво је преузело бригу како би припремило све прописе и кораке који су законом предвиђени, како бисмо на том месту заједничким снагама изградили меморијални центар, рекла је
Ђурђевић Стаменковски на церемонији поводом обележавања годишњице страдања ,,Сурдуличких мученика“ одржаној у четвртак у Културном центру у Сурдулици.
Нагласилла је да страдања у Дубокој долини не смеју да се забораве и да је важно да негујемо културу сећања.
– За време окупације, Беч је поделио наше Косово на две војно-окупационе области. Највећи део косовског подручја је држала бугарска војна инспекција. Са тог подручја, са подручја Македоније и данашње епархије Врањске, интернирали су учитеље, духовнике, народне прваке, сељаке, трговце, занатлије, жене, младе, у логоре из којих се многи више никада нису вратили, рекла је министарка.
Ђурђевић Стаменковски је казала да Србија као стабилна земља, која је поносна на своју историју и прошлост, данас гради место у садашњости и будућности.
– Боримо се да оснажимо све наше породице, да нам се деца рађају, да нас има више. Боримо се да негујемо културу памћења, културу сећања, да очувамо нашу традицију, наше писмо и наш језик, да очувамо оно ко смо и оно што смо. Јер ако заборавимо на наше претке, заборавили смо и на наше потомке. Они народи који имају поштовање према својим гробовима имаће и пуне колевке, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Одлуком Владе Србије Дубока долина у Сурдулици је 2024.године утврђена је за знаменито место страдања цивилног становништва Србије током Првог светског рата.
То место чува сећање на злочине које су бугарски окупатори извршили током Првог светског рата, а претпоставља се да је у Сурдулици и околини страдало између 2.000 и 3.000 људи.
tanjug.rs