Василија, Вера и Вида Митић тројке су које су ових дана обрадовале читав југ Србије. Двадесетосмогодишња мама Анђела из Врања породила се у нишком Универзитетском клиничком центру и осећа се добро. Девојчице су дошле на свет природним путем и имају нешто мање од два килограма, па су још у болници са мамом како би ојачале.

– Задовољна сам третманом и бригом у нишком породилишту како о мени тако и о мојим бебама. Добила сам информацију да ће се у Нишу градити ново породилиште и драго ми је да ће маме донети своје бебе на свет у бољим условима, рекла је мама Анђела.

Бебе су биле на терапији интензивне неге, а сада су већ на одељењу неонатологије.

– Очекујемо још мало напретка, до границе коју сматрамо безбедном за отпуст, а то је око 2.000 грама телесне тежине, након чега ће мама моћи да их поведе кући да расту у породичном окружењу, онако како треба, казао је Дејан Милојевић, начелник интензивне неге Дечје клинике УКЦ-а Ниш.
Ову храбру маму и бебе обишли су градоначелник Ниша Драгослав Павловић и директор УКЦ-а Милан Лазаревић.

– Жена која је данас постала срећна мајка није из Ниша, то показује да Клиничком центру гравитирају људи из читаве југоисточне Србије. Није без разлога што кажемо да око два милиона људи своју здравствену заштиту тражи управо овде. То додатно подиже ниво одговорности свих запослених на један заиста висок ниво. Изградња новог породилишта значиће много, не само за град Ниш. Та средства обезбеђена су преко Министарства за јавна улагања, уз велику подршку председника Александра Вучића, казао је градоначелник Ниша Драгослав Павловић, подсетивши да ће ново нишко породилиште, са више од 50 хиљада квадрата, коштати више од 75 милиона евра.
Статистика показује да је од 1970. године било свега двадесетак мајки које су имале срећу да у једном порођају донесу на свет троје деце.
– Бебе су добро, све протиче како треба. Волим да кажем, ако је ово весник онога што нас чека ове године, онда је то заиста права ствар. Усудио бих се да кажем, иако сам лекар и бавим се науком, да је ово ипак право мало чудо. У овом случају све се догодило потпуно природно, што је веома ретко, рекао је Милан Лазаревић, директор УКЦ-а Ниш.
Старо породилиште није у најбољем стању, а ново породилиште представља дуго сањани пројекат, не само за Нишлије, већ и за читаву југоисточну Србију истиче градоначелник Павловић.
– Камен темељац очекујемо већ овог лета, након завршетка тендерског поступка. То ће бити зграда са најсавременијом и најсофистициранијом опремом. Али најважније од свега биће људи који ће радити у том објекту, њихова стручност и посвећеност биће највећа вредност, рекао је Павловић.
Он је уверен да ће нова зграда донети бољитак свима и охрабрити младе породице да остају да живе у Нишу.
– Младим породицама нису потребна само нова радна места, иако се трудимо да кроз бројне инвестиције које долазе у град омогућимо нова запослења. Потребни су им квалитетна здравствена заштита, добро образовање, културни и спортски садржаји, како би се заокружила једна здрава и квалитетна животна прича младог човека који жели да остане да живи у свом граду, казао је градоначелник Ниша.
Доказ да држава брине о породици јесте и финансијска помоћ Републике Србије. Породица Митић добиће 500.000 динара као једнократну новчану помоћ за рођење првог детета, 600.000 динара за друго дете, као и више од два милиона динара за треће дете, који ће бити исплаћивани на рате.
snagajuga.rs