Русија је једина земља у свету која користи обновљени уранијум и плутонијум из истрошеног нуклеарног горива као сировину за своје нуклеарне електране, изјавио је данас шеф “Росатома” Алексеј Лихачов.
Он је нагласио да Русији и њеним партнерима не прети тзв. “уранијумска глад”, јер су сировинама обезбеђени деценијама унапред, пренео је “Спутњик”.
– Логично питање је да ли ће бити уранијума за све, да ли нуклеарној генерацији прети глад? ‘Росатом’ има одговор и то је – не. Ни нама ни нашим партнерима не прети тзв. уранијумска глад. Имамо сировина за наредних неколико деценија и на светском тржишту урана имамо водећу позицију, рекао је Лихачов, коментаришући скок цена енергената у Европи.
Према његовим речима, главна предност Русије није само експлоатација урана, већ и технолошко лидерство кроз затворени циклус нуклеарног горива.
– Ми смо једина земља на свету која у потпуности користи уранијум и плутонијум из прераде истрошеног горива као сировину за своје нуклеарне електране, обезбеђујући ове секундарне изворе за око четвртину руске флоте нуклеарних електрана, закључио је Лихачов.
sputnikportal.rs