Вучић: Заједнички кум Орбана и мене је слобода! Пружићемо руку и Мађару, али понижења нећемо трпети

Foto: Printscreen

Подели:

Председник говори о свим актуелним и важним темама за грађане Србије.

Председник Републике Србије Александар Вучић био је гост у „Дневнику 2“ на РТС-у.

Говорио је о свим важним темама, односима са Мађарском, економским темама, преговорима са МОЛ-ом, изборима…

– Ми смо кроз историју имали врло слојевите и тешке односе са Мађарском. Поносан сам на то што Виктор Орбан, делимично ја и још неки људи успели смо да изградимо најближе односе између наших народа.

– То је резултат озбиљне и одговорне политике. Захвалан сам Орбану на томе. То није лако срушити, рекао је на самом почетку Вучић.

– Данас смо обавили разговор са представником „МOL-a“

– Да вам дам одмах важну вест. Дакле, ми смо данас обавили разговор са Жолтом, са представником „МOL-a“ , и они очекују ускоро са нама потписивање међудржавног споразума, и верујем да ће бити спремни за то. Наравно, то није лако потписати јер ту имају они неке тешке услове, ми неке тешке услове за њих. У сваком случају. Дакле, они имају неке своје захтеве, али верујем да ћемо наћи компромисно решење и то решити. И опредељење „МOL-a“ је да се наставе разговори како са Србима, тако и са руским партнером, и да то онако како смо разговарали у претходном периоду завршимо. Рок је до 22. маја, а до 17. априла имамо лиценцу. Очекујем и надам се да ће бити продужена лиценца – рекао је Вучић.

– Требало би да очекујемо повољне вести по том питању.

– Сукоб са Ираном је почео јер су неки хтели смену иранског режима, уништење њихових нуклеарних и балистичких потенцијала. Онда су Иранци одговорили затварањем Ормуског мореуза. Нафта је скочила, и скаче страховитом брзином. Прве ћемо промене осетити по керозину. Срећа је да смо обезбедили значајне војне резерве. Верујем да ћемо имати нешто више него други, али да ли је то довољно, никоме није довољно. Одрекли смо се додатних 5 одсто акцизе.
– Очекујемо и неке нове инвестиције и важна путовања. Даћемо све од себе да у јуну кренемо са изградњом робота. Бићемо једна од две или три земље у Европи које ће да производе човеколике роботе. То ће бити од огромног значаја за Србију. Све почиње и завршава економијом. Људи цене да живе боље.

– Сигуран сам да ћемо у наредном периоду имати нешто више инвестиција него раније. Уверен сам да ћемо да обезбедимо мир и стабилност.

– Нафте има све мање, вероватно ћемо употребити војне резерве керозина

На питање да ли су довољне све мере које је држава донела да би се цене и снабдевеност тржишта одржале, одговорио је да нису, да нафте нема и да ће се прво осетити проблеми са керозином.

– Ништа није довољно да урадите када имате, да будем отворен, потпуно лудило у свету. Сукоб са Ираном је почео због тога што су неки хтели смену иранског режима, уништење њихових нуклеарних капацитета и потенцијала и уништење балистичких потенцијала. Онда су Иранци одговорили тиме што су затворили Ормуски мореуз, а онда су сад ови други рекли, сад ћемо ми да га затворимо. Ништа не разумем, морам да признам. Само знам да је нафта јутрос са 95 скочила на 102,8 долара по барелу и да скаче страховитом брзином и да је нема и да је има све мање, навео је Вучић.

– Најавио је да ће вероватно бити употребљене војне резерве керозина и да су обезбеђене значајне количине војних резерви и да верује да ћемо имати нешто више него други.

– Да ли је то довољно? Па, никоме није довољно и то уноси кризу у све сфере друштвеног живота. Ми смо се одрекли додатних пет одсто наше акцизе, дакле, и то сад вама дође нормално, па шта ме брига, држава ће то некако да надокнади“, навео је Вучић и додао да смањење акциза директно смањује приходе буџета, као и инвестиције и могућности.

Упозорио је да ће доћи до несташице хране, мање код нас него другде, несташице пластике, различитих делова у ауто-индустрији у том ланцу снабдевања.

– Патиће нам фабрике, патиће нам индустрија, патиће сви, трпећемо сви, тако да ми се припремамо за све то, нагласио је Вучић.

– О односима са будућом мађарском владом

– Он је рекао да зна ко кумује таквим односима између Орбана, Вучића и Фица. Ја га питам „ко кумује“, нема појма. Ње ово његова земља и нема ингеренције било какве да у овој земљи проводи истраге. Ми их спроводимо на веома професионалан и озбиљан начин. Зна се ко је мој пријатељ и ја га се не одричем ни у добру ни у злу. По томе се људи разликују. Ова земља спроводи истрагу. Она је много тога утврдила али ми нисмо хтели да говоримо о томе јер су постојале многе удице и мамци.

– Наставићемо и завршити на веома професионалан начин ту истрагу са којом Мађар нема баш никакве везе, али ћемо га обавестити и указати му на то да је погрешио кад је блебетао како је неко нешто намештао на изборима. Верујем да ћемо у наредном периоду разговарати и умети да кажемо један другом у лице шта мислимо.

– Они су овде ставили важне људе, који имају дигнитет. Заједнички кум Виктора Орбана и мој је слобода. Наш заједнички кум је слобода мишљења, говора, делања, да волимо своје земље више него било кога и било шта на кугли земаљској. То је наш заједнички именитељ, а што се ових мученика тиче, то су они што су звали наше блокадере прошле недеље, па им се нико није ни појавио, јер су видели да ови одавде нису перспективни. Поносан сам да сви ти, који су углавном нико, желе да прецртају некога ко води суверену земљу. Пружићемо руку и Мађару и мађарској влади, али никаква понижења да трпимо нећемо.

– Падне Курц, буде „то је Вучићев друг“. Да вам не причам о томе кад је отишла Меркел „сад је готово са Вучићем, она га је штитила“. Таквих сам се ја ствари наслушао. Док ме служи мозак, побеђиваћемо. Мени власти више није потребно, имао сам је довољно, и више него што ми је потребно. Да ли ће грађани моћи да живе боље или ће неко да их врати у прошлост или лажним променама уништи као 2012. године .То је питање за грађане, не за мене и оне у окружењу. Плашим се да ће чекати да много њих у окружењу падне и да се радују, али узалуд.

– Говорили су како Орбан никада пораз неће да призна

– Говорили су како „диктатор“ Орбан никада пораз неће да призна, он човек господин, џентлмен изашао „изгубили смо, победићемо“. Ови наши никада никоме нису честитали. Могу да изгубе, ви говорите цео дан о страшно убедљивој победи Мађара.

– Да сад изађемо на изборе, не би нам било лако али били бисмо много ближе победи него они, али никада не знате шта може да буде за месец, камоли за шест месеци.

– Дијалог је цивилизацијска тековина, постоје они који желе да разговарају у овој земљи, а постоје и они који не желе да разговарају с онима који другачије мисле. Када чујем те немуште коментаре који се своде на „са зликовцем нећемо да разговарамо“, океј, свакаквих сам се ствари наслушао. Ја сам био ненадлежна институција, рекли су да се за ништа не питам.

Добићете одговор у наредна 2 или три дана, стиже од ове године, плаћамо више од 100 милиона евра, али то продужава живот за 3 или четири године. То је права брига о људима, то је оно што сам желео, да се ту покаже ентузијазам. Сад стижу амбулантна кола за свако место у Србији. Не кошта то толико много али за све то морамо да имамо снаге, тако показујемо поштовање према старијима, али и према деци која би у удаљеним крајевима остала да живе. Те лекове је добио само још Трамп у свету. Верујем да ћемо постићи велике резултате.

– Видећете како ће за 6 месеци наша држава да изгледа другачије – рекао је Вучић, најавивши изградњу нових путева, као и завршетак оних који су тренутно у току.

– Да људи могу да буду поносни на своју државу јер је то успех сваког грађанина наше земље – закључио је Вучић.

– О евроинтеграцијама: Наше је да ми урадимо свој посао

Када је реч о евроинтеграцијама Србије, Вучић је рекао да је наше да ми урадимо свој посао, истичући резултате новооснованог тима у Влади који се тиме бави.

– Многи желе да спрече Србију на европском путу, рекао је Вучић и додао да је њему потребно шта је то што ће Србија моћи да чини да грађани живе боље

– Избори до 10. јула или од септембра до краја године

Председник је најавио да ће парламентарни избори бити ускоро одржани.

Једна могућност је до 10. јула, а онда може да буде од септембра до краја године, навео је председник.

– Надлежна предметна институција донеће одлуку о томе, у складу са интересима грађана, рекао је Вучић.

 

24sedam.rs