(ФОТО/ВИДЕО) Спектакуларне сцене на Пасуљанским ливадама: Председник гледа какву моћ има Војска Србије!

FOTO TANJUG/ AMIR HAMZAGIĆ/ bg

Подели:

Војска Србије данас показује свету сву своју моћ!

Председник Србије Александар Вучић присуствоваће данас приказу нових и модернизованих средстава и система Војске Србије (ВС) на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, а потом и реализацији гађања из наведених средстава ратне технике на полигону „Пасуљанске ливаде“.

Војска Србије показује своју моћ

Након уводне речи, Вучић је издао дозволу да почне вежба, и издат је сигнал „Удар“.

Foto: printscreen
Foto: printscreen
Foto: printscreen

Прво су дејствовали системи „Пасарс“ по ваздушном циљу, а затим су са „Панцирима“ топовима отворили ватру и по циљевима на земљи.

Након тога, налетео је МиГ-29 који је гађао циљеве, да би затим други апарат избацио бомбу од чак 500 килограма на објекат који представља непријатељски бункер.

Узлетели су и хеликоптери Ми-35, које су дејствовале по циљевима на земљи, што је пропраћено аплаузима. Затим су наступили „Орлови“, који су бацили фугасне бомбе на циљеве.

На сцену су ступили хеликоптери Х-145, који су ракетама гађали циљеве са даљине од око 6 километара.

Потом је дејствовао дигитализовано Огањ, као и Алас, домаћи системи који су са велике раздаљине погодили циљеве.

Чувене „Норе“ су затим гађале циљеве, а потом су испаљене и термобаричне ракете из система „Огањ“.

Затим су кренули у дејство беспилотне летелице, међу којима је и „Сенка“, а на мете које су вукли дронови пуцали су извиђачи који су успешно погодили све циљеве.

Снајперски пар потом је дејствовао пушкама „Црно копље“ и „Лапуа Магум“ на условне оператере дронова.

Председник Вучић стигао на Пасуљанске ливаде
Председник Србије стигао је на Пасуљанске ливаде, где присуствује реализацији гађања из свих средстава који су приказани у Батајници.

Више од 130 средстава и преко 1.000 припадника ВС
На приказу нових и модернизованих средстава и система Војске Србије (ВС), који ће од 12 часова бити одржан на Пасуљанским ливадама, ангажовано је више од 130 средстава и система, као и више од 1.000 припадника Министарства одбране и Војске Србије, изјавио је командант Прве бригаде Копнене војске, бригадни генерал Јовица Матић.

Он је рекао за РТС да ће бити изведено бојево гађање уз употребу савремених средстава наоружања која су у протеклом периоду или набављена или модернизована, а која се већ налазе у оперативној употреби или су у завршној фази увођења у систем наоружања.

Најпре је планирано дејство артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, након чега ће уследити гађање авијације, тенковских, механизованих, пешадијских и артиљеријских јединица, као и употреба дронова и система лутајуће муниције.

***БАТАЈНИЦА***
Дочек за председника

Председника Вучића дочекали су министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић.

Председника је дочекала почасна јединица Војске Србије, а командант јединице предао му је рапорт.

Приказу присуствују и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић и председник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик.

На приказу ће бити представљена средства из развоја домаће одбрамбене индустрије, као и савремено наоружање и војна опрема Србије, међу којима су авиони МиГ-29 и Орао са убојним средствима, хеликоптери Х145, беспилотне летелице, лансери ракета и стрељачко наоружање.

„Молио сам да се што више сродите са машином и оружјем“
– Успели смо да обезбедимо да МиГ-ови обављају функције ловаца, али и бомбардера. Јесте ли задовољни – питао је Вучић младог војника, а он је одговорио потврдно.

– Ја сам молио, то увек носи ризик, али сам молио и Милана и Бату само да имате што више налета, што више сати да будете у ваздуху, да се сродите са машином, са оружјем и оруђем. Хоћемо ли имати довољно пилота када дође све? Сада је на академији нешто више дошло, по први пут да имамо довољно уписника – рекао је председник.

– Долазе Рафали, као и још нешто о чему не могу да говорим – казао је Вучић.

Председник је потом прегледао авион МиГ-29, где је прегледао и ракету кинеске производње Ц-400, и питао је пилоте и техничаре да ли су задовољни.

– Шта је осмех код војника, када има добру ракету. Мало да их сачувамо, нису јефтине, али набавићемо још – рекао је председник са осмехом.

Приказане су и модернизоване бомбе, на које су стављени системи за навођење како би им се повећала прецизност и домет.

– Много сам срећан што први пут приказујемо ракете, навођење бомбе, углавном смо приказивали само летелице – рекао је он, и запитао шта пилоти мисле о ракетама ЦМ-400, на шта је добио јединствен одговор – „Најбоље!“

– Ми се не секирамо за било кога другог, ми се увек припремамо само да бранимо своју земљу. Бићемо све јачи! Да ли ће то сви да воле – неће! Буди Бог са нама, неће сви то волети, али мене интересује шта грађани Србије желе – казао је он.

– Имамо кинеске, руске, америчке, француске ракете… И српске. Али овај ЦМ-400 је страшна ракета, повећаћемо број. Суштина је у томе да будете што прецизнији, и да непријатељу нанесете јак удар – казао је он.

Вучић је потом прегледао борбене хеликоптере и разговарао са пилотима.

– Данас гађамо „Атаком“ са хеликоптера. Највише у свету волим када је у нашим рукама Ми-35, јер има посебан, врло незгодан, злокобан звук. Опасна машина – рекао је председник.

Председника су известили да су управо оваквим хеликоптерима на Блиском истоку обарани дронови, као и да је то економично средство зато што је топовска муниција јефтина.

– За разлику од „Панцира“ је покретљивији – казао је Вучић.

Он каже да стиже много наоружања, и да је потписано много уговора.

У разговору са војницима и официрима Вучић се увек интересовао одакле су пореклом, а када му је више њих рекло да је са југа, председник је кратко прокоментарисао:

– Да нам нема југа Србије, не би нам ни војске било.

Председник је затим прегледао дрон ЦХ-95, и оператер дрона га је известио о наоружању које ова моћна кинеска летелица може да носи.

– У стварном сукобу и рату, највише се губи време на одлучивање. Када се то скрати… Зато је Израел успешан у ратовима, скратили су то, имају потпуно дигиталну армију – нагласио је Вучић.

Додаје да ће нам војска бити све снажнија, и да ће бити још јача када крене војни рок.

– Када крећемо, у марту? То ће додатно појачати капацитете, у марту идемо са веома кратким војним роком. Донеће много добра свим мушкарцима и многим девојкама, много озбиљности и одговорности – казао је он.

Говорио је и о важности ПВО система попут ХQ-18, који чувају наше градове.

– Мучимо се око чувања онога што је најважније, то је гасна инфраструктура, компресорске станице – рекао је он.

Приказана је и нова муниција за хаубице „Нора“, укључујући и ГТ-1, прецизни пројектил који може погађати тачкасте циљеве.

– Шта смо урадили са шасијама за „Норе“? Јел направљена нова ФАП-ова шасија? Тако је и најбоље – казао је он, и додао да је најбоље да што више ради Војно-технички институт.

Вучић је прегледао и ракете „Алас“, које ће служити за прецизна гађања.

– Ово је потпуно ново нешто што смо добили, пре неколико дана. Вишецевни лансер ракета „Вампир“ – рекао је председник, и обавештен је да ће бити данас коришћене и термобаричне ракете, сличне онима које користи чувени руски ТОС „Солнцепек“.

– То смо узели у Чешкој, узели смо подоста комада и увећали смо нашу ватрену моћ. 80 ракета може да испали. Хоће ли да туку данас – питао је председник, и добио је потврдан одговор.

Вучић истиче да је дат налог да се иде на већу попуну на састанцима са војним врхом.

– Још нисам задовољан, али до краја године ће бити – казао је он.

Председник је затим кренуо да прегледа ПВО системе, а посебно га је одушевило када је видео девојку која управља системом „Мистрал“.

– Како јој је име? Теодора Станковић. Хвала вам Теодора што браните и чувате нашу земљу – рекао је председник, на шта је поздрављен са: „Служимо Србији!“

Вучић је прегледао и пресретаче дронова, а затим је истакао важност копнених робота, који се могу користити за ватрену подршку, али и евакуацију рањеника, чиме се не угрожавају животу медицинских екипа.

Након тога су приказани ФПВ дронови са гранатама, како је показало искуство из рата у Украјини – нови краљеви ратних дејстава.

Говорио је и о ускладиштеним средствима, помињући „зоље“, противтенковско оруђе, као пример.

– Нисмо имали „зоља“ скоро ништа! Сада их имамо око 20.000. Ја увек волим да кажем мање, иако их има више – рекао је он.

Ово је важно да видите, ово је Ланиус X, дрон самоубица израелског „Елбита“, казао је Вучић.

– Улази кроз прозор у кућу, прати вас и бира циљ – рекао је председник, и додао да је овај дрон са 50 грама експлозива и 200 куглица изузетно тешко ометати.

– Ми сада ћемо ово да производимо и биће приказано данас. За који дан почињемо да производимо – казао је Вучић.

Обраћање Вучића и Додика

Милорад Додик је рекао да је импресивно све што је урађено на јачању српске војске, и каже да је пре 15 година Војска Србије била у запуштеном стању, а данас је у питању једна од најјачих одбрамбених сила.

– Честитам председнику Вучићу, начелнику генералштаба, свим војницима и официрима, нек је сретно – казао је он.

Председник Вучић је свим грађанима честитао Видовдан, и поручио је да је наша војска све снажнија и јача.

– Данас сте видели неке системе које нисте могли да видите, видели сте и нешто што ћемо ускоро да производимо, радимо добро и вредно, и бићемо у стању да заштитимо своју земљу. Људи морају да знају, уколико би Србија била предмет агресије, губици непријатеља би били драматично велики, и мало ко би се усудио да нас нападне – рекао је он.

О изјавама Андреаса Шидера после јучерашњег скупа, Вучић истиче да у Србији влада демократија.

– Веома се радујем и срећан сам што је он задовољан, и верујем да ће бити посебно обрадован када сагледа изборне резултате. Да људи у Србији знају, није то неки мој противник, већ човек који мрзи Србију, који тражи независно Косово, говори да смо ми геноцидни – рекао је председник.

Он истиче да неће да се бави председничким изборима, и да је рок од подношења оставке 90 дана, додајући да су они далеко.

– Што се тиче Хандесблата и текста Јана Ружичке, он је паметан млади момак, који добро разуме потребе Европе али и ситуацију на Балкану. Он је подржао текст који смо писали Рама и ја, мислим да је рационално и паметно изабрано – казао је председник.

Вучић је коментарисао и бес блокадера након најновијих истраживања, који њему у случају избора дају 46 одсто подршке грађана.

– Док једни блокирају путеве, други их граде. Иначе да знате са 46 одсто био бих веома, веома незадовољан – рекао је он.

Гласање на скупу

Вучић је говорио и о гласању које је организовано на великом скупу у Београду, и открио је колико је листића убачено.

– Убачено је 60.000 листића, прегледаћу поруке које су грађани писали јуче. Има много тога да се научи од народа – рекао је председник.

На констатацију блокадера да је јуче угрозио грађане на скупу, Вучић је рекао:

– Пустите ме молим вас. А данас је у Краљеву много хладније.