(ФОТО/ВИДЕО) МОЋНА АРМИЈА У БАТАЈНИЦИ: Вучић на приказу нових средстава Војске Србије

FOTO: Novosti

Подели:

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић присуствује приказу нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници

Каже да је срећан и да је молио да постоји што више налета.,

– Што више сати да будете у ваздуху, да се сродите са машином, са оружјем и оруђем – казао је он.

Председник је прво разговарао са техничарем авиона МиГ-29 и примио је извештај о наоружању које носи та летелица.

– Уствари за обичног човека, успели смо да обезбедимо да МиГ-ови обављају функције ловаца, али и бомбардера – рекао је он.

Питао је хоћемо ли имати довољно пилота и добио је одговор „трудићемо се“. Констатовао је да је на академији нешто више уписника дошло и да, по први пут, имамо довољно уписника.

FOTO: Novosti

– Људи су нам потребни – речено је председнику.

Подсећа да долазе Рафали, као и „још нешто о чему не може да говори“.

Председнику је приказана ракета ЦМ-400.

– То је кинеска… То је та ракета. Јесте ли задовољни? Видиш шта је осмех код доброг војника кад има добру ракету – изјавио је Вучић.

Замолио је да их сачувамо јер „нису јефтине“, али обећава да ћемо набавити још.

Приказане су и модернизоване бомбе на које су стављени системи за навођење како би им се повећала прецизност и домет.

Приказана је и кинеска бомба на руском средству.

– То имамо ми и Египћани. Тако смо направили. Спојили смо, као на „ПАСАРС“ кад смо ставили „корнет“ – казао је Вучић.

– Много сам срећан што први пут приказујемо ракете, навођење бомбе, углавном смо приказивали само летелице – рекао је он, и запитао шта пилоти мисле о ракетама ЦМ-400, на шта је добио јединствен одговор – „Најбоље!“

– Ми се не секирамо за било кога другог, ми се увек припремамо само да бранимо своју земљу. Бићемо све јачи! Да ли ће то сви да воле – неће! Буди Бог са нама, неће сви то волети, али мене интересује шта грађани Србије желе – казао је он.

Вучић је говорио и о гласању које је организовано на великом скупу у Београду и открио је колико је листића убачено.

– Убачено је 60.000 листића, прегледаћу поруке које су грађани писали јуче. Има много тога да се научи од народа – рекао је он.

Каже да имамо кинеске, руске, америчке ракете…

– ЦМ-400 је страшна ракета… Повећаћемо број – обећао је он.

Вучић је потом прегледао борбене хеликоптере и разговарао са пилотима.

– Данас гађамо „Атаком“ са хеликоптера. Највише у свету волим када је у нашим рукама Ми-35, јер има посебан, врло незгодан, злокобан звук. Опасна машина – рекао је председник.

FOTO: Novosti

Председника су известили да су управо оваквим хеликоптерима на Блиском истоку обарани дронови, као и да је то економично средство зато што је топовска муниција јефтина.

– За разлику од „Панцира“ је покретљивији – казао је Вучић.

На констатацију блокадера да је „јуче угрозио грађане на скупу“, Вучић је рекао:

– Пустите ме молим вас. А данас је у Краљеву много хладније.

Он каже да стиже много наоружања, и да је потписано много уговора.

У разговору са војницима и официрима Вучић се увек интересовао одакле су пореклом, а када му је више њих рекло да је са југа, председник је кратко прокоментарисао:

– Да нам нема југа Србије, не би нам ни војске било.

Председник је затим прегледао дрон ЦХ-95, и оператер дрона га је известио о наоружању које ова моћна кинеска летелица може да носи.

Истиче да је Израел успешан у операцијама јер има дигиталну армију и процесе скраћује до максимума.

– Највише се губи времена на сагледавање и одлучивање – каже он.

Истиче да је наша војска све снажнија, а биће још јача кад крене војни рок.

– То ће додатно да појача наше војне капацитете. Крећемо у марту са служењем веома кратког војног рока. То ће донети много више одговорности, озбиљности, другачијег сагледавања живота мушкарцима и многим девојкама – навео је он.

Говорио је и о важности ПВО система попут ХQ-18, који чувају наше градове.

– Мучимо се око чувања онога што је најважније, то је гасна инфраструктура, компресорске станице – рекао је он.

FOTO: Novosti

Приказана је и нова муниција за хаубице „Нора“, укључујући и ГТ-1, прецизни пројектил који може погађати тачкасте циљеве.

– Шта смо урадили са шасијама за „Норе“? Јел направљена нова ФАП-ова шасија? Тако је и најбоље – казао је он, и додао да је најбоље да што више ради Војно-технички институт.

FOTO: Novosti

Вучић ће касније присуствовати и реализацији гађања из наведених средстава ратне технике на полигону „Пасуљанске ливаде“.

Министарство одбране саопштило је раније да ће 28. јуна бити организован приказ нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници и потом гађања из средстава ратне технике на полигону „Пасуљанске ливаде“.

novosti.rs