Поводом Светског дана добровољног давања крви, које се обележава 14. јуна, данас је у Свечаној сали Градске управе Пирот приређен пријем за добровољне даваоце са 35, 50 и 75 давања.
Истовремено, уручене су и награде ученицима који су учествовали на ликовном и литерарном конкурсу ,,Крв живот значи”.
Осму годину заредом град Пирот понео је титулу најхуманијег града, коју традиционално додељује Црвени крст Србије. Према речима Сање Станковић, секретара Црвеног крста Пирот, број прикупљених јединица крви на годишњем нивоу у нашем граду је у сталном расту. Она је овом приликом захвалила свим даваоцима крви.
– Ваш чин не траје дуго, али његов значај остаје неизмерно велик. Иза сваке дате јединице крви стоји нечија нада, нечије оздрављење, нечији нови почетак. Захваљујући вама, наши добровољни даваоци крви, многи суграђани су добили шансу да преброде најтеже тренутке. Ваша хуманост је пример који инспирише и подсећа нас да су доброта и солидарност вредности које повезују људе и граде боље друштво, казала је Сања Станковић.
Признања је даваоцима уручио градоначелник Пирота мр Владан Васић. Он је захвалио свим хуманим људима који су заједно спасили на хиљаде живота.
– То је чин за свако поштовање и ми као друштво треба да им се захвалимо, а треба да им омогућимо и одређене бенефиције у друштву због тога. Наравно, лепо је чути да је град Пирот један од најхуманијих градова у Србији већ осми пут за редом. Дакле, има наде за нас и као друштво и као град, јер у временима када се чини да нема хуманости, онда кад је најпотребније видимо да је има, рекао је Васић.

Милан Петровић добровољно је дао крв више од 75 пута.
– Мотивација је свуда око нас, с обзиром на то да су тешка времена. Кад дам крв, спасим један живот – то је онај мото који треба увек имати на уму. Јер на тај начин се у човеку буди људскост и достојанство, рекао је Петровић.

Признање за 35 давања добио је Жељко Антић. Он је позвао све људе који су у прилици да постану добровољни даваоци.
– Први пут сам крв дао 2010. године и од тада сам редован. Онај осећај да се може помоћи другоме, то је та мотивација за даље, рекао је Антић.

Додељене су и награде ученицима који су учествовали на литерарном и ликовном конкурсу “Крв живот значи”. Међу њима је и Ђорђе Тричковић, који је са својим другарима из ОШ “Вук Караџић” награђен за најкреативнији видео рад.
Сви награђени добиће бесплатне улазнице за отворени и затворени базен за месец дана.


pirotskevesti.rs