Председник Србије Александар Вучић говори на Међународној конференцији о глобалној политици у Шантилију у Француској.
Председник истиче да он не види неко лако решење, и да је неопходно да сви заједно доносимо стратешка решења, да будемо храбрији и отворенији за промене.
– Лако је држати лекције и предавања, али ме занима да ли ико овде верује да су Румунија и Бугарска 2007. године биле у бољем стању него што је Србија данас?У међувремену се све променило. Не верујем да ће се све променити са идејама попут оне моје и Едија Раме, да будемо примљени без права гласа или вета у ЕК. Људи ће увек говорити да то није популарно у њиховим земљама, зато што им је доста имиграната и странаца. Ја мислим да Европа мора да доноси храбрије одлуке и потезе, али то је само моје мишљење – нагласио је Вучић.
Америка води битку са Кином
На речи Де Монбријала да је председник изнео дијагнозу, Вучић је рекао „знам да је мало превише“, на шта се у публици проломио смех.
– Ја не верујем да је све почело са Трамповом администрацијом, мислим да је почело током Обаминог председништва, а наставило се са Бајденом. Један од најважнијих аката је онај о смањењу инфлације. Не могу рећи да је анти-европски, али се у њему крчи нови пут за САД. Ја не верујем да ће промена администрације у будућности донети неке велике вести о повратку јединства Европе и САД. Америка ће водити своју битку са Кином, а шта ће Европа да ради – запитао је он.
Може ли европски раст да се пореди са кинексим и америчким?
Он каже да је Београд преговарао са Приштином у Бриселу, и да су му двоје представника ЕУ рекли отворено: „Александре, имамо проблем са војском ботова на друштвеним мрежама, зато што ако кажемо нешто што им се не свиђа, нападаће нас са свих страна“.
– То су рекли Борељ и Лајчак. Ја сам им рекао да доносе своје одлуке како би подилазили људима на друштвеним мрежама. Сви хоће да чују лепе ствари о себи, али шта је права одлука коју сте донели, да промените трајекторију и донесете решење проблема. Како да повећамо раст Европе. Какав је био раст претходних 10 година? Да ли можете да га упоредите са кинеским или америчким? Да ли ће се променити ове, или следеће године? Не, предвиђено је да ЕУ има 0.7 раст, спустиће се на 0.3, и о томе морамо да причамо – нагласио је председник.
Кина има „око тигра“
Вучић истиче да Кина има „око тигра“, да су мотивисани и да су спремни да „преузму“ свет.
– Каква је ситуација са дигиталном лењости током радног времена у Европи, а каква је у Кини? Ми можемо да ласкамо себи и лажемо себе, али радити четири сата дневно, у поређењу са 10 сати дневно, не можете постићи исте циљеве. И то се неће променити. Постали смо зависни од друштвених мрежа, доносе се политичке одлуке само како би ласкали јавности и друштвеним мрежама – рекао је председник.
Европа каска
– Слушао сам пажљиво све панелисте, и научио сам много. Морам само да кажем да видим ствари мало другачије него они. Пре свега, мислим да ми као Европљани губимо много важних битака, и увек мислимо да смо најпаметнији, да је ово најлепши део света, у шта ја верујем, али увек потцењујемо друге. Не разумемо да каскамо за другима, и верујемо да је све што је важно уствари само на европском тлу, а то није тачно. Не само да каскамо за САД, по питањима АИ и роботике, већ и каскамо за Кином. Тај заостатак се продубљава – рекао је председник.
Вучић се састао током Међународне конференције о глобалној политици са оснивачем и председником ИФРИ и ЊПЦ Тијеријем де Монбријалом.
informer