Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су синоћ у Новом Саду пале маске и да су блокадери показали да нападају све српске вредности и темеље – српску државу и цркву.
– Синоћ су људи могли да виде неколико ствари, а то је да ниједан српски празник, од Видовдана до данас – Светосавска академија, Дан српског јединства, Дан државности, Сретење – ни на један од тих дана они нису пропустили да директно нападну темеље, под један српске државе, под два српске цркве. Они нападају све српске вредности, они нападају нашу традицију и културу, они нападају све што је Србину битно. Они нападају све због чега смо и на начин на који смо живели до сада. Све оно што баштинимо као највише вредности нашег друштва. Друштво у целини нам је нападнуто, рекао је Вучић за ТВ Пинк поводом поводом протеста студената у блокади синоћ у Новом Саду.
Како је истакао, они су синоћ напали Матицу српску.
– Да нам није било Матице српске 1848. године, питање је и покрета Светозара Милетића, да нам у то време она није постојала, питање је шта бисмо радили пре и после Првог светског рата, рекао је Вучић.
Како је рекао, Матица српска је увек чувала српски народ и увек тежила његовом уједињењу.
– Двестотине година Матице српске неко је покушао да спречи, да се одржи манифестација, да се одржи приредба. Подсетићу вас, и пре годину дана они су упали у Матицу српску и прекинули годишњицу обележавања рада Матице српске. Они који су касније планирали терористичке упаде на РТС, скупштину… Дакле, ви када погледате, није то напад на Вучића или напад на некакве државне институције, рекао је Вучић.
Имаћу пуно важних разговора у Делхију; присутно 18, 19 председника и премијера
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће сутра и прекосутра у Њу Делхију, где ће учествовати на Самиту о вештачкој интелигенцији, имати изузетно значајан разговор са премијером Индије Нарендром Модијем, али и бројним светским лидерима.
– То је мој други формални сусрет на територији Индије са њим (Модијем). Прекосутра са председницом. Имаћемо састанке и са, верујем, француском компанијом за вештачку интелигенцију, Мистра Лејај. Имаћемо свечану вечеру где ћу разговарати са бројним европским и светским лидерима, мислим да ће бити око 18 или 19 председника и премијера, који долазе. Ту их је шест или седам са европског континента. Знам и за Мицотакиса (Киријакос, премијер Грчке) и за Макрона (Емануела, председника Француске), рекао је Вучић за ТВ Пинк из Њу Делхија.
Рекао је да је Макрон сада велика звезда у Индији, јер су склопили највећи уговор икада за куповину војних авиона и да су Индијци успели да изборе повољније услове него пре 11,12 година. „И по томе се види колико расте Азија и овај јужни део Азије, али и други делови Азије, у односу на Европу, а 60 одсто онога што улази у авионе биће делови направљени, склопљени или сировине добијене из Индије. Дакле, труде се Индици да што више искористе и огроман новац који дају и то ће бити изузетан скок војне моћи Индије“, рекао је Вучић.
Подсетио је да је Индија била 13. на свету по бруто домаћем производу пре 10-15 година, а данас је Индија пета. „И сасвим је извесно да ће у врло кратком временском периоду постати трећа економија света испред Немачке и Јапана. Дакле, иза Америке и Кине. То им је циљ, кажу, до 2035. Извесно ће се и догодити. До 2030. им је циљ да користе за своје дата центре обновљиве изворе енергије, уложе 100 милијарди евра“, навео је Вучић.
Јасно је да је пре 18 година почело рушење светског поретка
Председник Вучић изјавио је вечерас да је сада у потпуности јасно да је Пандорина кутија неправде отворена пре 18 година једностраним проглашењем независности тзв. Косова и истакао да је тај догађај означио почетак рушења светског поретка.
Вучић је у Индији за ТВ Пинк казао да се после 18 година види колико су катастрофално лоше последице погрешних одлука НАТО-а, Европе, САД те 2008. године, као и наравно пре тога 1999. године, не само по Србију или регион, већ и за Европу и цео свет.
– Сада када се то сагледа, онда је јасно да је та Пандорина кутија неправа, Пандорина кутија неправде, Пандорина кутија разарања суверених држава, кренула управо тада одлуком моћних, који тада нису ни бринули, ни марили за међународно право, није их занимало, мислили су да су свемоћни и свемогући, да су божји изасланици који својим оруђем, оружјем и великим богатством могу да деле правду огњем и мачем онако како то желе, правдајући то вишим циљевима – спречавања хуманитарних катастрофа. На крају су себе довели у позицију да се данас налазе у истој ситуацији да од истог тог огња и мача страдају и да морају да објашњавају и да користе исте аргументе које смо ми користили пре 18 или пре 27 година, нагласио је Вучић.
Према његовим речима, јасно је да је то што се десило означило почетак рушења светског поретка. Вучић је навео да би могао да говори и о грешкама Србије у периоду од 1999. до 20008. године.
– Могао бих да говорим о недовољном ангажману, о унутрашњим сукобима који су производили тензије и у то време и када нисмо имали довољно чврсто руководство да стане иза свог народа и иза своје државе, већ је бринуло само о некаквим изборним резултатима, али на крају крајева прошло је 18 година, сваке године је све теже, али Србију нису успели да сломе, поручио је Вучић.